Władza połączona jest zawsze z działaniem
Władza połączona jest zawsze z działaniem, a jej miarą są osiągane sukcesy. Efektywność działania przysparza władzy, a ta z kolei umożliwia takie działanie. Jeśli „władza” osiąga sukcesy, wtedy osoba ją sprawująca może lepiej realizować swe życzenia i koncepcje, przezwyciężać opory in-nych i bardziej wpływać na otoczenia. W organizacji, w której działanie opiera się wyłącznie na władzy formalnej, kultura organizacji i stosunki międzyludzkie są zdominowane przez wymuszanie posłuszeństwa i lęk przed zwierzchnikiem. Taka władza, choć zawiera pozytywne elementy, jest generalnie negatywna, jest władzą wymuszającą i wygaszającą inicjatywę. Członkowie takiej organizacji nie wypowiadają własnych odczuć, zaś me-nedżerowie, bojąc się utraty władzy, niechętnie z nimi współpracują i niechętnie dzielą się uprawnieniami.
We współczesnych organizacjach władzą trzeba się dzielić z pod-władnymi, trzeba ją budować na porozumieniu. Zamiast kierować przez rozkazy, trzeba kierować przez współpracę, wykazując troskę o ludzi i o wykonywanie zadań pamiętając przy tym, że pracownicy osiągają najlepsze wyniki dzięki własnemu zaangażowaniu, nie zaś przez wykonywanie odgórnych poleceń. Takie angażujące kierowanie sprzyja:
uaktywnianiu zdolności i chęci pracowników do lepszej pracy uwalnianiu przełożonych od podstawowych czynności optymalnemu wykorzystaniu wiedzy i umiejętności pracowników
Leave a reply