Ukryty rynek pracy

Zamieszczenie / (7% stanowisk) kontaktów ogłoszenia / r o poszukiwaniu ‘ pracy informacji są w tym wypadku niewielkie, nabycie gazet codziennych lub poszukiwania w Internecie nie wymagają dużego zachodu. Jeżeli natomiast poddać analizie sposoby postępowania na rynku ukrytym, okazuje się, że koszty uzyskiwania informacji są znaczące. Poszukiwanie przedsiębiorstw, nawiązywanie kontaktów z odpowiednimi osobami zajmują tyle samo czasu co praca na pełny etat.

Biorąc pod uwagę rezultaty, wysokie koszty uzyskiwania informacji opłacają się. Gdy pan Kramer porusza się na jawnym rynku pracy, jest jednym spośród 1-3 kandydatów na dane stanowisko, co powoduje, że prawdopodobieństwo zaproszenia go na rozmowę kwalifikacyjną jest nieduże. Gdy jednak porusza się na ukrytym rynku pracy, często jest jedyną osobą, która w danym momencie nawiązuje kontakt z firmą.

Kolejnym powodem powściągliwości wielu klientów jest to, że chodzi tu o działalność niekoniecznie odpowiadającą ludziom o bardzo rzeczowym nastawieniu. Trzeba budować nową sieć kontaktów, trzeba nimi zarządzać, a wreszcie codziennie być orędownikiem własnej sprawy. Dla menedżerów, do których zakresu obowiązków należy zdobywanie nowych klientów, ten aspekt kampanii poszukiwania pracy jest zdecydowanie łatwiejszy. Nie jest jednak łatwy dla pana Kramera, który pracował jako specjalista ds. kontrolingu. Muszę zawsze tłumaczyć to, co wie każdy dobry akwizytor – sukces w tej branży nie zależy przede wszystkim od znakomitego produktu, lecz od wytrwałości i systematyczności, z jaką zwracamy się do potencjalnych nabywców. Stwierdziłam, że klientom pomaga, gdy wyjaśniam im moją własną strategię zdobywania klientów i przyznaję, iż to zajęcie z całą pewnością nie zalicza się do moich ulubionych. W każdym razie powinniśmy okazywać więcej zrozumienia dla faktu, że stosowanie się do udzielanych przez nas rad nie zawsze musi być przyjemne. Nie zakładamy zresztą, że wszystkie nasze rady zostaną zastosowane w praktyce. Naszym zadaniem jest jednak bezustanne podkreślanie faktu, że w ostatecznym rozrachunku sukces przynosi jedynie konsekwentne stosowanie się do nich .

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>