Element 5 – rezultat

Pan Kramer jest zaopatrzony we wszystkie potrzebne dokumenty, co pozwoli mu na szybką reakcję, gdy tylko natrafi na interesującą go ofertę pracy albo pojawi się możliwość kontaktu z kimś, kto mógłby okazać się pomocny. Dzięki wzorowi listu motywacyjnego może szybko odpowiadać na ogłoszenia lub za pomocą listu motywacyjnego i skróconego życiorysu budzić wstępne zainteresowanie upatrzonych przedsiębiorstw swą kandydaturą. Zawsze powtarzam moim klientom, że muszą mieć stale pod ręką wszystkie dokumenty umożliwiające prędką reakcję. Bezustannie spotykam się z sytuacją, że ludzie nie odpowiadają na ofertę pracy lub interesującą możliwość nawiązania kontaktu, ponieważ mają trudności ze skompletowaniem dokumentów. Gdy ta wymagająca zachodu praca zostanie ukończona, pan Kramer może się w spokoju skoncentrować na kolejnych ważnych posunięciach.

Po czterech tygodniach panu Kramerowi popsuło się samopoczucie. Brak mu odwagi, stracił złudzenia, że znalezienie pracy będzie łatwe. Po wielo-tygodniowej, intensywnej lekturze gazet z ogłoszeniami o pracy i poszuki-waniach ofert na giełdach internetowych stwierdził, że niewiele jest ofert, które go interesują bądź pasują do jego profilu. Oferty pracy kierowane są przede wszystkim do kandydatów poniżej 35 roku życia, z doktoratem i długą praktyką za granicą. Odpowiedział na kilka ogłoszeń, które niezbyt dokładnie pasowały do jego profilu, ale albo nie dostał żadnej odpowiedzi, albo odesłano mu dokumenty pocztą. Dobre kontakty, dzięki którym na początku poszukiwań miał nadzieję szybko dostać pracę, zawiodły jego oczekiwania. „Wie” z wielu rozmów ze znajomymi, że w większości wypadków oferty pracy ogłasza się tylko po to, by reklamować przedsiębiorstwo. Poza tym większość stanowisk – mówi – już jest obsadzona ludźmi z wewnątrz.

Jest więc nieco zdeprymowany, ponieważ wszystko okazało się dużo trudniejsze, niż sobie wyobrażał. Z goryczą stwierdza, że nie jest w stanie dotrzeć do osób podejmujących ważne decyzje w przedsiębiorstwach, bo przez lata pracy koncentrował się na zadaniach merytorycznych, nie zaś – jak inni – na budowaniu sieci kontaktów . Uważa zresztą, że całe to poszukiwanie pracy jest przygnębiającym zajęciem, nie odpowiada mu sprzedawanie siebie, a długie, puste okresy czekania na odpowiedzi nadwerężają psychikę i rodzą w nim poczucie rezygnacji.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>